O co Wam chodzi z tym Sosnowcem?

Sosnowiec to miasto na południu Polski w województwie śląskim, słynące z wielu nieprzychylnych opinii oraz wszechobecnych drwin. Jest to jednocześnie moje miasto rodzinne. Otóż w Sosnowcu spędziłam pierwsze 25 lat swojego życia. Wiąże się z nim wiele moich pięknych wspomnień i mam do niego ogromny sentyment.

I nie twierdzę, że Sosnowiec jest urokliwym miasteczkiem, czy też metropolią pełną nowoczesnych rozwiązań, ale zapewniam was również, że nie zasłużył sobie na tak złą reputację jaką się „cieszy”. Skąd wzięły się te niepochlebne opinie na temat Sosnowca? Na początek trochę historii.

Otóż Śląsk, wyodrębnia w sobie region Zagłębia Dąbrowskiego, w którego skład na czele wchodzi właśnie Sosnowiec, a wraz z nim Dąbrowa Górnicza, Będzin i Czeladź. Miasta te, dawno temu, kiedy to Polska była pod zaborami były zajęte przez zabór rosyjski. Natomiast pozostałe miasta województwa śląskiego znajdowały się pod zaborem niemieckim.

Przede wszystkim Sosnowiec złą sławę zyskał przez graniczące z nim miasto- Katowice (które notabene uwielbiam!). Mieszkańcy Katowic i Sosnowca nie darzą się wzajemną sympatią i nie szczędzą sobie złośliwości. Czasami jednak zastanawiam się, czy to faktycznie niesympatia czy wyłącznie kąśliwe żarty, ponieważ sama oprócz żartów nie doświadczyłam złych zachowań ze strony mieszkańców Katowic.

Niemniej jednak żarty się przyjęły i poszły w Polskę, między innymi za sprawą kabaretu „Rak”, który nie szczędził żartów o Sosnowcu. Nie powiem, że nie były zabawne, ale zapoczątkowały ten cały niepochlebny PIAR. A kto w Sosnowcu nie był, nie zobaczył, ten wierzy i kreuje w głowie obraz mojego miasta zgodny z memami, które widzi, ale odbiegający od rzeczywistości.

I tak sobie pomyślałam, że pora z tym skończyć! W tym poście chciałabym podbudować reputację mojego miasta rodzinnego i pokazać wam, że przejeżdżając przez Sosnowiec, nie musicie blokować od środka drzwi w samochodzie (tak, widziałam takiego mema!), a wręcz przeciwnie, otworzyć je, wyjść i zwiedzić zakamarki tego miasta.

Osobiście widziałam w Polsce wiele brzydszych, mniej rozwiniętych i bardziej niebezpiecznych miast niż Sosnowiec, więc to nie fair, że cała negatywna uwaga skupiła się właśnie wokół Sosnowca.

Na początku chciałabym zanegować opinię, którą często słyszę jako że „w Sosnowcu nie ma nic”, „w Sosnowcu nie ma co robić”. Otóż mieszkańcy Sosnowca mają do swojej dyspozycji:

Kina (Helios oraz Cinema City), Teatr Zagłębia, Salę widowiskowo-koncertowa MUZA (Organizuje liczne turnieje i festiwale, wystawy, koncerty, pokazy filmowe oraz sztuki teatralne), Baseny (latem również odkryty), Lodowisko, Tory kartingowe, Kręgielnie, Bilard, Ścianki wspinaczkowe, Laser house, Wrotkarnię, Escape Roomy, Szkoły tańca, Siłownie, Studia fitness, Kluby squash, Stok narciarski, Skateparki, Hale widowiskowo-sportowe, Tor rolkowy, Stadion lekkoatletyczny, Stadninę koni, Place zabaw (w tym dwa naprawdę wypasione), Parki, Egzotarium, Mini zoo, Kawiarnie, Restauracje, Bary, Kilka zabytków.

… no faktycznie! Zanudzić się można.. 🙂

Dodatkowo w ostatnich latach Sosnowiec przechodzi prawdziwą metamorfozę. Rozwija się w zaskakującym tempie! Aktualnie, oprócz ciągłej poprawy stanu dróg, powstaje kolejny zielony park. Największą inwestycją jednak jest nowy Zagłębiowski Kompleks Sportowy, w skład którego wchodzą: Stadion Zimowy, Stadion Ludowy, Hala sportowa. Natomiast w innej  części miasta wkrótce rozpocznie się budowa centrum rekreacji, w skład którego wchodzą: Tory do jazdy crossowej BMX, rolkowy i wrotkowy, park linowy, boisko do gry w unihokeja i alejki spacerowe.

    

Warto też wspomnieć, że Sosnowiec znajduje się w świetnej lokalizacji biorąc pod uwagę skupisko miast położonych dookoła. Daje to mieszkańcom bardzo duże możliwości zawodowe.  Położony jest też blisko gór, a także pięknych miast, takich jak: Pszczyna, Wieliczka, Wadowice czy Kraków, gdzie mieszkańcy wyjeżdżają na długie weekendy bądź jednodniowe wycieczki. Dodatkowo mieszkańcy Sosnowca mają w pobliżu dwa lotniska (Katowice-Pyrzowice oraz Kraków-Balice) oferujące również tanie loty, więc z łatwością mogą wyskoczyć gdzieś dalej.

W okolicy znajduje się również wiele zbiorników wodnych: Sosnowieckie Stawiki, Balaton, Pogoria (Dąbrowa Górnicza) czy Przeczyce, gdzie można spędzić wolne od pracy, upalne dni.

Sosnowiec nie jest miastem turystycznym, ale jeśli zdecydujecie się go odwiedzić (choćby przejazdem), aby zweryfikować swoją wizję na temat tego miasta, to poniżej  przedstawiam kilka miejsc, które warto odwiedzić!

Co koniecznie zrobić będąc w Sosnowcu?

 • Teatr Zagłębia. To pierwsze miejsce jakie gorąco polecam. Koniecznie udajcie się na spektakl Teatru Zagłębia. Sztuki są fantastyczne, a bilety w bardzo przystępnych cenach 30zł – 45zł. Oczywiście tą atrakcje trzeba sobie zaplanować nieco wcześniej i kupić bilety (szczególnie dotyczy to weekendów)

  

 • Górka Środulska. To kolejnym punkt programu. Z góry rozciąga się widok na całe miasto. Jeśli odwiedzacie Sosnowiec zimą i lubicie narty czy snowboard polecam zabrać sprzęt i zaliczyć kilka zjazdów 🙂 A jeśli podróżujecie z dziećmi, zabierzcie sanki lub jabłuszka, ponieważ tuż obok dużej Górki Środulskiej są mniejsze górki, które doskonale sprawdzają się w zimowe wojaże.

       

 • Ogród Jordanowski Środula. Dla najmłodszych polecam również ogromny, nowoczesny plac zabaw znajdujący się w Parku Środulskim. W ogrodzie znajduje się kilkadziesiąt urządzeń dla dzieci w różnym wieku. Czasem, przechodząc obok, sama miałabym ochotę wypróbować niektóre sprzęty 😀

  

 • Wake Zone Stawiki. Jeśli odwiedzacie Sosnowiec latem polecam się wybrać nad Sosnowieckie Stawiki. Niedawno powstał tam AQUATOR. Jest to gigantyczny tor gumowych przeszkód, który trudno przejść bez poślizgnięcia się czy lądowania w wodzie. Znajdziecie tam również wyciąg do wakeboardu i nart wodnych. Na miejscu funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu zaopatrzona w: deski (Liquid Force, Ronix, Nobile), narty wodne, kneeboardy, pianki. Osoby mniej wyczynowe mogą skorzystać z BEACH BARu- przystani na Stawikach (czynna cały rok).

  

  

 • Pałac Schöna barokowy, reprezentacyjny XIX-wieczny pałac, wybudowany przez sosnowieckiego przemysłowca- Ernsta Schöna. W środku znajduje się muzeum. Ekspozycja prezentuje dzieje saksońskich przemysłowców na terenie Sosnowca do 1945 roku oraz ich wkład w rozwój miasta, a także kolekcje szkła, która ukazuje dokonania polskiego szklarstwa na przestrzeni XX i początku XXI w. W czwartki wstęp za darmo!

 • Cerkiew Prawosławna pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii. Cerkiew znajdziecie na ulicy Jana Kilińskiego 39 i jest ona pozostałością po zaborze rosyjskim. Wzniesiona została w latach 1887-1888 i obecnie jest jedyną świątynią prawosławną na terenie Zagłębia. Jeśli chcielibyście zwiedzić Cerkiew to jest to możliwe wyłącznie przed niedzielnym nabożeństwem (od godz. 9.00 do godz. 10.00)Cerkiew sosnowiecka jest obiektem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków.

  

 • Pałac Dietla. Neobarokowy Pałac, który został wzniesiony pod koniec XIX wieku, z inicjatywy Henryka Dietla – niemieckiego przedsiębiorcy. Henryk Dietl uruchomił w Sosnowcu pierwszą w Królestwie Polskim przędzalnię wełny czesankowej, jednocześnie będąc filantropem zaangażowanym w działalność na rzecz rodzącego się miasta Sosnowca. Pałac znajdziecie przy ulicy Żeromskiego 2a i można go zwiedzić od maja do grudnia z kustoszem: pierwsza i druga środa każdego miesiąca o godz 11.00 oraz pierwsza sobota każdego miesiąca o godz. 11.00.

 • Muzeum Geologiczne (Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi). Muzeum gromadzące około 4 000 okazów z Polski i całego świata. Zbiory wyeksponowane są w obrębie 13 wystaw stałych, które w przystępny sposób obrazują dynamiczną historię Ziemi i ewolucję życia. Muzeum zlokalizowane jest przy ul. Będzińskiej 60. Godziny otwarcia: pn-pt 8.00 – 15.00

 • Dwór Ludowy. Budynek w stylu Zakopiańskim, przy ul. Klubowej 2. Wybudowany w latach 1902-1903. Obiekt w czasach powstania spełniał wiele funkcji: gospoda górnicza, biblioteka i czytelnia, sala balowa, sala bilardowa, restauracja oraz sala teatralna. Otoczony terenem parkowym stanowił miejsce wypoczynku i rozrywki urzędników i wybranych (wyróżnionych) pracowników Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych. Obecnie Dom Ludowy jest siedzibą Domu Weselnego, więc niestety go nie zwiedzicie. Możecie tu jednak skorzystać z miejsc noclegowych!

  

 • Gdybyście chcieli coś zjeść to polecam:
 • Tymianek Restauracja & Pizzeria. Kuchnia włoska, w tym oczywiście pizza. Restauracja znajduje się przy ulicy Bolesława Prusa 62
 • Restauracja Heheszka. Mają pyszną pizzę! Można też zamówić z dostawą. Adres restauracji: ul. Cypriana Kamila Norwida 1
 • Restauracja Zapiekarnik. Dla fanów pysznych zapiekanek. Restauracja znajduje się w dwóch lokalizacjach: 3 Maja 7 oraz ul. Grota-Roweckiego 17
 • Śniadanie? Kawa, herbata, deser?
  • Kawiarnia ABADABAGorąco polecam odwiedzić. Kawiarnia znajduje się w centrum miasta. Kawiarnia ta zawsze była moją ulubioną, ponieważ panuje tam świetny retro klimat. Wybór kaw, kanapek, drinków, ciast, lodów i deserów jest bardzo, ale to bardzo szeroki, a wszystko świeże i robione na miejscu. Nawet lody nie są wszechobecnym Grycanem czy Zieloną Budką, a są produkcją Abadaby.

  

  • Herbaciarnia Marzenie. Bardzo duży wybór herbat, ale jeśli wolicie kawę to też jest pyszna. Jeśli będzie dostępna, to polecam szarlotkę na ciepło z lodami! Wybór ciast jest mały, ale zawsze są świeże i pyszne. Wystrój bardzo specyficzny, ale czyni to miejsce wyjątkowym. Lokalizacja: ul. Grochowa 1.

  

  • Klubokawiarnia Księgarnia. Nazwa nie jest przypadkowa. Otóż w miejscu gdzie powstała Klubokawiarnia, przez wiele lat znajdowała się Sosnowiecka księgarnia. Wystrój stanowią właśnie książki.. całe ściany książek! Księgarnia ma w swojej ofercie zarówno napoje alkoholowe jak i kawy i herbaty. Możecie tu zjeść pyszne ciasto, ale też tarty i kanapki. Księgarnie znajdziecie na ul. Małachowskiego 22

  

No i jeszcze jedno!

Nie możecie opuścić Sosnowca bez słoiczka dżemu „Sosnowoc” od regionalnej firmy „A to dobre”. Dżemy są naturalne, bez żadnych sztucznych dodatków. Moje ulubione! Listę sklepów, w których możecie nabyć dżemy znajdziecie TUTAJ:

Sosnowiec to naprawdę normalne i przystępne miasto o wielu możliwościach. Prze do przodu i mam nadzieję, że się nie zatrzyma. Dajcie mu szanse i przekonajcie się sami! 🙂

A ponieważ Sosnowiec na codzień mierzy się z memami na swój temat, to i ja posłużę się jednym 😀

Zdjęcia nie są moimi autorskimi zdjęciami i pochodzą ze stron: www.facebook.com/miastososnowiec, www.twojezaglebie.home.pl, www.zaglebie.news www.panoramasilesia.pl, www.pl.tripadvisor.com, www.katowice.wyborcza.pl, www.slask.eska.pl, www.wikizaglebie.pl, www.mapofpoland.pl, www.wake-zone.pl, www.sosnowiec.cerkiew.pl, www.pl.wikipedia.org

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *